Bugun...TÜRKİYE 'DE 5G YE GEÇİŞ ÇALIŞLARI TAMAMLANDI

Türkiye adım adım dijitalleşiyor, yerli 5G teknolojileri için heyecan katlanarak artıyor.

facebook-paylas
Güncelleme: 03-05-2021 10:19:14 Tarih: 03-05-2021 10:02

TÜRKİYE 'DE 5G YE GEÇİŞ ÇALIŞLARI TAMAMLANDI

     Ülkemizde 2020 yılında 5G test şebekeleri denenerek önemli bir başarı elde edildi. Dijitalleşmede yeni bir boyut olarak kabul edilen 5G teknolojisinin hazırlıkları hız kazandı. Geçen yıl birçok noktada devam eden test çalışmaları, artık yalnızca İstanbul Havalimanı'nda devam ediyor.

     Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Projesi kapsamında 2022 yılında ilk frekans ihalesinin tamamlanmasının ardından, 2023 yılında ilk 5G sinyalinin vatandaşa gönderilmesi hedefleniyor. Proje lansmanının ise yakın bir tarihte gerçekleştirilmesi bekleniyor. Bundan sonraki süreçte ürünlerin ticari şebekelerde kullanımı, test ve entegrasyonları ile ürün geliştirme çalışmalarına devam edilerek, ortak hedefin dünyayla uyum içinde 5G’yi geliştiren ve ilk kullanan ülkelerden biri Türkiye olacak. Ayrıca 5G yeni radyo, çekirdek şebeke, Şebeke Yönetim Sistemi ve Radyolink gibi ürünlerin Ar-Ge süreçleri ve prototipleri de hazırlandı.

 

5G TEKNOLOJİSİ TÜRKİYE 'YE 2023 DE GELİYOR

 

     Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Doktor Ömer Fatih Sayan, katıldığı bir çevrim içi etkinlikte çalışmaların sürdüğünü belirterek, şöyle konuştu:

“Yerli 5G teknolojileri için heyecanımız katlanarak artıyor. 2020 yılında 5G test şebekelerini deneyerek önemli bir başarı gerçekleştirmiştik. 2022 yılında frekans ihalemizi tamamlayarak, 2023 yılında ilk 5G sinyalini vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz.”

 

İNTERNET ALTYAPISINDA DA ÇALIŞMALAR OLACAK

 

     5G teknolojisine geçişte internet altyapısında da çalışmalar yapılacak. Yalnızca görüntü ve haberleşme için değil nesnelerin internetine altyapı oluşturacak geniş bant aralıkları da sağlanacak. Bu nedenle 5G teknolojisine geçişin kademe kademe yapılması planlanıyor. 
Bu haber 74 defa okunmuştur.


Etiketler : 5G Türkiye

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TEKNOLOJİ Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI