Bugun...
facebook-paylas
SİYASETTE “ERKEN SEÇİM” ÇIĞLIKLARI KİME YARIYOR?
Tarih: 14-04-2021 14:52:00 Güncelleme: 14-04-2021 14:54:00


     Son günlerde gündemden düşmeyen “erken seçim” sözünü artık her gün duyar olduk. Peki, Muhalefet kanadından yükselen çağrılar ve İktidar kanadından yapılan seçim zamanında yapılacak açıklamalarının aslı astarı nedir? Bu senkronize halde gündemimize oturtulan ve her gün tazelenen erken seçim polemiği kime ya da kimlere yarıyor? Vatandaş kanadında ise bu konuyla ilgili neler düşünülüyor. Anketler ne diyor, İktidar bu çağrılara yanıt vererek bir ortam mı hazırlıyor yoksa Muhalefet kanadı teşkilatını ateşlemek, diri tutmak için mi bu yola başvuruyor? Gelin bunları yaşanan gelişmeler ve içinde bulunduğumuz güncel durumla harmanlayarak bir sonuca bağlayalım.

     İktidar kanadından söze başlayacak olursak; bu şartlarda yapılacak olası bir erken seçimin kendisi intihar olabileceğini düşünmesi çok normal ve genel görüşte bu yönde seyir ediyor. Ancak Cumhur İttifakı olarak seçimlerin her ne kadar 2023 yılında zamanında yapılacağı açık ve net dillendirilse de, Siyaset Bilimciler ve araştırmacılar tarafından 2023 yılının bugünden daha iyi olmayacağı açık bir şekilde ifade ediliyor. Sadece son dönemde Merkez Bankasındaki atama değişiklikleri, Ekonominin bir türlü rayına oturtulamaması, Dövizde ki durdurulamayan yükseliş, AK Parti’nin ve MHP ‘nin Kurultayında pandemi yasaklarının hiçe sayılarak vaka sayılarındaki ani yükseliş, İktidar teşkilatlarının Türkiye’nin birçok yerinde halktan uzaklaşması ve daha birçok nedenle şu anda Cumhur İttifakına karşı Vatandaş kanadından yoğun bir tepki mevcut.

     Bunu ben söylemiyorum, kim mi söylüyor? Yapılan araştırma ve anketler… Bir örnek vermek gerekirse aslında hükümet kanadına yakınlığı ile bilinen ancak son zamanlarda ortalarda bir görüş sergileyen Metropoll araştırma şirketinin Mart 2021 ayı anketinden ilginç bir sonuç çıkmış. “Hangi Partilere Direnç Var” başlıklı araştırma da Vatandaşa “Asla oy vermem” dediğiniz bir parti var mı sorusu sorulmuş. Anket sonuçları ise ilginç; yüzde 28,7 ile HDP ilk sırada, yüzde 27,7 ile de AK Parti ikinci sırada yer alıyor. CHP'ye asla oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranının yüzde 15,7 olduğu paylaşılmış.

Bu görüş sadece tek bir araştırma şirketi üzerinden değil bunu da tekrar belirtmek istiyorum.  Şimdi bu neticeye göre konumuza dönecek olursak, İktidar anketle yatıp kalktığı gibi sosyal medyayı da çok iyi takip ediyor ve gelişmeleri bizden iyi onlar biliyor. Dolayısı ile “Zararın neresinden dönersek kardır” hesabı yapılmaya çoktan başlanmış gibi Külliye de olağanüstü bir hareketlilik ve panik durumu hakim. Gerçekten zor bir durum pandemi durumu zaten hep eleştirilen ekonominin gidişatını altüst etmiş durumda.

    Vatandaş kanadında herkes Yarının bugünden iyi olmayacağını ve bir an evvel işsizlik başta olmak üzere bu duruma bir çare bulunması gerektiğini düşünenlerin sayısı her gün artıyor. İstanbul ve Ankara gibi yerlerin Muhalefete geçmesi AK Partinin bu illerde elini kolunu bağlıyor ve özellikle Mansur Yavaş ‘ın başarılı Belediye Başkanlığı bir sonraki seçimlerde oy oranı bakımından da AK Partiyi zora sokuyor.  Bir de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 seçimlerinde kanunen tekrar Cumhurbaşkanlığı adayı olamayışı İktidar kanadında işleri tam bir çıkmaza sokuyor. Sistemin de erken seçime müsaade etmemesine rağmen durum itibari ile erken seçime asıl ihtiyacı olan Cumhur İttifakı olarak görünüyor aslında.

     Ancak AK Parti ve MHP seçim gündemini kesin bir dille reddederken de bir formül arayışında. Çünkü onlar içinde erken seçim şu an için en iyi seçenek. AK Partinin geçmiş seçimlerine bakacak olursak, seçim öncesi izlenen politikası hep bir mağduriyet üzerine kurulu ve yine bu defa da aynı yolu izliyor gibi görünüyor. Bunun için muhalefetin yapacağı hatalar üzerinden kendisine mağduriyet kollayan iktidar, en güncel konu olan 104 amiralin bildirisini fırsat olarak değerlendirdi. Ancak muhalefetin bildiriye destek vermeyip, kınaması iktidarın elindeki kozu aldı! İktidarın elinin güçlü ve seçimden zaferle çıkacağına inandığı ilk anda erken seçim için düğmeye basacağı ve bunun için muhalefetin atabileceği yanlış adımları dört gözle beklediği çok bariz bir şekilde gelişmelerden okunuyor. Muhalefet, İktidar kanadını erken seçime zorluyor gibi görünen bir tablo oluşsa da işin aslında tamamen tersine İktidar kanadında seçim için önümüzdeki günlerde  “istemem yan cebime koy” taktiği ile ani bir kararla ülkeyi erken seçime götürmek için fırsat kolladığı gözlerden kaçmıyor.

    Peki, Muhalefet kanadında bu durumun kime faydası var diye düşünürsek; Referandumla kabul edilen ve yeni hükümet modelinde Cumhurbaşkanı istemedikçe ülkenin seçime gitmesi mümkün değil. Görev süresinin henüz başlarında olan Erdoğan'ın böyle bir adım atması için de ortada somut bir durum var gibi görünse de mevcut görev süresini etkileyecek bir durum yok. Muhalefetin ise Meclis'te 360'ı bulması imkansız görünüyor.

     Ancak şöyle bir durum söz konusu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu da Partisinin kötü gidişatının farkında. Teşkilatını artık bir şekilde canlandırıp Partiden ayrılıkların önünü kesmek zorunda Muharrem İnce ‘nin başını çektiği parti içi muhaliflerin sayısı da gün geçtikçe artıyor ve Kılıçtaroğlu bu kopmalara hükmedemiyor. Onlarca kere seçim yenilgisi almasına rağmen 2023 seçimlerinde artık pek şansının kalmadığını biliyor olması onu olası bir erken seçimle şansını denemeye ve güven tazeleme yoluna itiyor. Bir yandan yeni kurulan partiler le birlikte yapılan olumlu görüşmeler yeni kurulması ve hiç şans verilmemesine rağmen yükselişte olması ve Cumhur ittifakının tarihinin en kötü günlerini yaşaması CHP Başkanı Kılıçtaroğlu ‘nu umutlandırıyor.

     Olası bir erken seçimde seçmenlerin kararsız olan diliminde iki kanat açısından da çok büyük sıkıntı görünüyor. Sonuç olarak erken seçim gündemi aslı astarı olmayan bir konu değil. Hem İktidar hem de Muhalefet açısından içinden çıkamadıkları yönetimlerinde tek çare olarak görünüyor ve iki tarafında aslında güven tazeleme mantığı ile seçim istediği sonucu ortaya çıkıyor. Önümüzdeki aylarda, İktidar kanadın da Eylül ayına doğru hazırlığı yapılan referandumun hemen ardından erken seçim kararı alınması bizim için sürpriz olmayacak.

     Her koşulda ne olursa olsun benim görüşüm, insanımız kazansın. Refah düzeyi yüksek, insanca yaşayan bir millet olalım artık. Bu sebeple siyasi görüş, düşünüş, fikir ne olursa olsun Kişiye ya da Partiye değil, Geleceğimiz için oy verelim…Bu yazı 585 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Bu Pazar Seçim olsa kime oy verirsiniz?


YUKARI