ENGELLİ OLMAK YAŞAM İÇİN ENGEL OLMAMALIDIR

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun İl Başkanı Dr. Gökhan Şenyürek, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle bir basın açıklaması yaptı.

Şenyürek; “Engelli olmak yaşam için engel olmamalıdır”

Dr. Şenyürek açıklamasında; “Her insanın bir engelli adayı olduğu gerçeğini akılda tutarak, engelli olmanın yaşam için bir engel olmadığı bilinciyle, tüm engelli dostlarımızın hayatın her alanından faydalanabildiği, onlar için yalnızca bir günün özel kılınarak hatırlanması yerine yaşamlarının her anında, biriken ve aşılması gereken tüm sorunlarının çözümünü sağlayabildiğimiz bir gelecek umuduyla, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün toplumda gereken farkındalıkları sağlamasını diliyorum” dedi.

Yaşamın her alanında, engelli vatandaşların karşılarına çıkan engellerin ortadan kaldırılmasının, toplumun gelişmişlik düzeyini doğrudan ifade ettiğini kaydeden Şenyürek; “engelli vatandaşlarımızın günlük yaşamlarının yanı sıra; spordan, sanata, ticaretten, eğitime hayatın her alanında önlerindeki engellerin ortadan kaldırılması, fırsatlar yaratılması gerekmektedir. Onların talep ve gereksinimleri yaşamsal temel haklar olarak görülmeli, asla muhtaçlık anlayışı üzerinden değerlendirilmemelidir” ifadelerini kullandı.

Şenyürek, Anayasa’da yer alan sosyal devlet ilkesi gereğince, yurttaşları, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak şekilde sınırlayan; siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmanın devletin asli görevi olduğunu vurgulayarak, “engelli veya engelsiz tüm vatandaşların, toplumsal yaşamda etkin biçimde yer alabilmesi, fırsat eşitliğinden yararlanmaları ve hiçbir ayrımcılığa uğramadan haklarının korunması, geleceğe güvenle bakmanın temel şartıdır” dedi.

Giresun’un engelli nüfusun toplam nüfusa oranı bakımından Türkiye’deki en yüksek orana sahip şehirlerden biri olduğunu hatırlatan Dr. Şenyürek, “çalışma hayatındaki engellerin ortadan kaldırılması noktasında, kamu ve özel sektörde engelliler için ayrılan kotaların doldurulması, iktidarın ihmali nedeniyle kamuda biriken engelli atamalarının yapılması gerekmektedir. Kamuda çalışan engellilerin ise kendi eğitim, meslek ve yeteneklerine göre istihdam edilmeleri sağlanmalıdır. Engelli aylıkları ve evde bakım aylıkları enflasyon gerçeğine göre belirlenmelidir. Sağlık alanında kangrenleşen sorunlar giderilmeli, adil ve etkin bir Sağlık Kurulu Raporları Yönetmeliği hayata geçirilmelidir. Engellilerin sosyal hayatta var olabilmelerini mümkün kılan telefon, bilgisayar gibi araçlardan ÖTV alınmamalıdır. Engellilerin eğitim kuruluşlarına kabullerinde ortaya çıkan sorunların yasal düzenlemelerle ortadan kaldırılması, Birleşmiş Milletler (BM) Engelli Hakları Sözleşmesi’nde yer alan Evrensel Tasarım ilkeleri doğrultusunda erişilebilirlik sorunlarının çözülmesi sağlanmalıdır. Tüm ulaşım araçlarını, sinema, tiyatro gibi kültür merkezlerini, eğitim kurumlarını ve ortak kullanım alanlarının engelli dostu haline getirilmesi gerekmektedir. Bu vesileyle yalnızca bir gün değil, yaşamın her anında engelli yurttaşlarımızın önlerindeki engellerle mücadele edilmesi gerektiğini tekraren ifade eder, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutlarım” şeklinde konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ENGELLİ OLMAK YAŞAM İÇİN ENGEL OLMAMALIDIR

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giresun Haberleri Sondakika Giresun Son Dakika Giresun Haberleri Giresun Belediyesi Keşap Belediyesi Aytekin Şenlikoğlu Halil Çetin Duroğlu Belediyesi Giresun Yerel Haber Mehmet Emür Ajans D Giresun Üniversitesi Giresun Bulancak Keşap Piraziz Haberleri Espiye Haberleri Dereli Haberleri Duroğlu Haberleri duvar dekorasyon ürünleri Eynesil Haberleri duvar dekoru Çamoluk Haberleri Giresunspor Giresun Valiliği Giresun Reklam Dereli Belediyesi AK Parti MHP Ertuğrul Gazi Konal Giresun Milletvekili Giresun Haber 28 Girişim gazetesi Mustafa Konar Giresun Sıcak Haber Giresun Mavigöl İYİ Parti CHP Elvan Işık Gezmiş Gelecek Partisi Demokrasi ve Atılım Partisi Deva Zafer Partisi Fındık Fındık Fiyatları Altın Fiyatları Dolar Kaç lira Nazım Elmaz Ali Temür Giresun Haber Haber EğlenceAksiyonMacera HaberleriTrafik kazasıKaza Haberleri